Poszukiwany wśród kolekcjonerów miniaturowy świerk kulisty ‘Cukrak’, świerk z różnokolorowymi przyrostami oraz kulista odmiana cyprysika nutkajskiego to nowe odmiany, które przedstawiamy Państwu w 2021 roku.

Wszystkie podane ceny są cenami hurtowymi. Do podanych cen należy doliczyć podatek VAT. Zastrzegamy sobie możliwość zmiany cen. Wystawiamy faktury VAT. Przedstawiona oferta cenowa ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art. 66 Kodeksu Cywilnego.

 

Picea abies ‘Cukrák’ (Świerk pospolity ‘Cukrák’)

Picea abies ‘Cukrák’ to miniaturowa, bardzo wolno rosnąca odmiana świerka pospolitego. Pokrój kulisty, bardzo regularny. Po 10 latach osiąga ok. 15 cm średnicy. Igły jasnozielone, mają długość około 0,5 cm i sterczą nastroszone dookoła pędów. Roczne przyrosty osiągają do 1 cm długości. Pędy mają jasną, kremową barwę. Do sprzedaży oferujemy rośliny zaszczepione na wysokości ok. 40 cm, w pojemniku 3 litrowym, w cenie hurtowej 65,00 zł netto.

WYMAGANIA
Picea abies ‘Cukrák’ wymaga gleb świeżych, dobrze zdrenowanych, przewiewnych i lekko wilgotnych. Nie toleruje suszy. Należy go sadzić w miejscach słonecznych lub delikatnie ocienionych.

ZASTOSOWANIE
Świerk pospolity ‘Cukrák’ to piękna miniatura, polecana kolekcjonerom i miłośnikom ciekawych roślin. Doskonale nadaje się do niewielkich ogrodów, do ogrodów skalnych, japońskich i do różnych aranżacji pojemnikowych.

POCHODZENIE/NAZEWNICTWO
Picea abies ‘Cukrák’ to ‘czarcia miotła’ znaleziona w Czechach przed 2004 rokiem. Pochodzenie odmiany ustalono na podstawie: Aris G. Auders, Derek P. Spicer Royal Horticultural Society Encyclopedia of Conifers: A Comprehensive Guide to Cultivars and Species, London: Royal Horticultural Society, 2012

Picea abies Cukrák – przykładowa roślina oferowana do sprzedaży
Picea abies ‘Cukrák’ – przykładowa roślina
oferowana do sprzedaży

Świerk pospolity Cukrák
Świerk pospolity ‘Cukrák’

Picea abies Cukrák
Picea abies ‘Cukrák’

Świerk pospolity Cukrák – zbliżenie igieł
Świerk pospolity ‘Cukrák’ – zbliżenie igieł

 

Picea abies ‘Roseospicata’ (Świerk pospolity ‘Roseospicata’)

Picea abies ‘Roseospicata’ to odmiana świerka pospolitego, o luźnym, ażurowym pokroju szerokiego stożka. Jej ozdobą są wiosenne przyrosty, których barwa zmienia się wraz z rozwojem igły i wydłużaniem młodych pędów. Początkowo wychodzące z koszulek łuskowych młode pąki mają kolor jasnego różu. W miarę wydłużania się nowych przyrostów barwa igieł staje się coraz jaśniejsza aż do bladoróżowej, a następnie przechodzi w kremowobiałą. Na zakończenie igły uzyskują zielony kolor na resztę sezonu wegetacyjnego. Zdjęcia zamieszczone poniżej pokazują kolorystyczną zmienność wiosennych przyrostów. Do sprzedaży oferujemy rośliny nisko szczepione, w pojemniku 3 litrowym, w cenie hurtowej 35,00 zł netto.

WYMAGANIA
Świerk pospolity ‘Roseospicata’ preferuje gleby dobrze zdrenowane, przewiewne, ale wilgotne i żyzne. Najlepiej sadzić go w miejscach słonecznych.

ZASTOSOWANIE
Picea abies ‘Roseospicata’ to bardzo oryginalna pod względem wyglądu odmiana świerka pospolitego. Najatrakcyjniej wygląda na wiosnę, w momencie rozwijania młodych przyrostów. Wówczas całe drzewo mieni się odcieniami różu, delikatnej, kremowej żółci i prześwitującej spod spodu ciemnej zieleni. Efekt trwający około 3-4 tygodni jest niepowtarzalny. To piękny świerk do ogrodów i parków.

POCHODZENIE/NAZEWNICTWO
Egzemplarze mateczne roślin, z których pobierane są zrazy do szczepień, pochodzą ze szkółki V. Valentego, Czechy.

Picea abies Roseospicata – pierwsza faza młodych przyrostów
Picea abies ‘Roseospicata’ –
pierwsza faza młodych przyrostów

Świerk pospolity Roseospicata – pierwsza faza młodych przyrostów
 Świerk pospolity ‘Roseospicata’ –
pierwsza faza młodych przyrostów

Picea abies Roseospicata – druga faza młodych przyrostów
Picea abies ‘Roseospicata’ –
druga faza młodych przyrostów

Świerk pospolity Roseospicata – druga faza młodych przyrostów
Świerk pospolity ‘Roseospicata’ –
druga faza młodych przyrostów

Picea abies Roseospicata – trzecia faza młodych przyrostów
Picea abies ‘Roseospicata’ –
trzecia faza młodych przyrostów

Świerk pospolity Roseospicata – trzecia faza młodych przyrostów
Świerk pospolity ‘Roseospicata’ –
trzecia faza młodych przyrostów

 

Chamaecyparis nootkatensis ‘Aldrich Mountain’
(Cyprysik nutkajski ‘Aldrich Mountain’)

Chamaecyparis nootkatensis ‘Aldrich Mountain’ rośnie początkowo kuliście. Starsze rośliny mogą się lekko wypiętrzać i przyjmować kształt szerokiego stożka. Pokrój delikatny, ażurowy, z końcówkami pędów charakterystycznie przewisającymi. Barwa łusek ciemnozielona. Do sprzedaży oferujemy rośliny w pojemniku 7,5 litrowym, w cenie hurtowej 90,00 zł netto.

WYMAGANIA
Cyprysik nutkajski ‘Aldrich Mountain’ wymaga gleb żyznych i dobrze zdrenowanych. Preferuje miejsca słoneczne lub półcieniste. Odmiana w pełni mrozoodporna.

ZASTOSOWANIE
Chamaecyparis nootkatensis ‘Aldrich Mountain’ to roślina pasująca do każdego typu ogrodu. Można ją sadzić nawet w niedużych ogródkach ze względu na dość powolny wzrost i stosunkowo niewielkie, docelowe rozmiary.

POCHODZENIE/NAZEWNICTWO
Odmiana znaleziona w górach Aldrich, Oregon, USA. Niektóre źródła, ze względu na m.in. wybarwienie i wygląd pędów, umieszczają ją w obrębie Thuja plicata. Stąd w niektórych ofertach i opracowaniach roślina ta przedstawiana jest jako Thuja plicata ‘Aldrich Mountain’.

Chamaecyparis nootkatensis Aldrich Mountain – igły
Chamaecyparis nootkatensis ‘Aldrich Mountain’ – igły

Cyprysik nutkajski Aldrich Mountain – igły
Cyprysik nutkajski ‘Aldrich Mountain’ – igły

Chamaecyparis nootkatensis Aldrich Mountain – przykładowa roślina oferowana do sprzedaży
Chamaecyparis nootkatensis ‘Aldrich Mountain’ –
przykładowa roślina oferowana do sprzedaży

Picea abies Cukrák Świerk pospolity Cukrák Picea abies Cukrák Świerk pospolity Cukrák Picea abies Roseospicata Świerk pospolity Roseospicata Picea abies Roseospicata Świerk pospolity Roseospicata Picea abies Roseospicata Świerk pospolity Roseospicata Chamaecyparis nootkatensis Aldrich Mountain Cyprysik nutkajski Aldrich Mountain Chamaecyparis nootkatensis Aldrich Mountain

Copyright © 2010-2022 Mykoflor - Gospodarstwo Ogrodnicze. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Kopiowanie zdjęć, opisów i innych treści zawartych na stronie bez zezwolenia
jest zabronione i stanowić będzie naruszenie praw autorskich.