W roku 2017 oferujemy do sprzedaży dwie nowe, stożkowe odmiany świerka. Pierwsza z nich ma charakterystycznie powyginane pędy boczne i zieloną igłę. Druga odznacza się regularnym, stożkowym pokrojem oraz szaronieniebieską igłą. Jako nowości będą także dostępne trzy odmiany rokitnika pospolitego: dwie odmiany żeńskie i jedna męska. W celu uzyskania obfitych plonów (owoców) zalecamy sadzenie ich łączne.

 

Picea likiangensis var. balfouriana (Świerk likiangeński odmiana Balfoura)

Picea likiangensis var. balfouriana to piękny świerk o średniej sile wzrostu. Po 10 latach dorasta do 1,8 m wysokości i 1,1 szerokości. Pędy boczne ułożone są w gęstych okółkach i delikatnie wznoszą się ku górze, nadając roślinie zgrabny, stożkowy kształt. Igły krótkie, barwy szaroniebieskiej, delikatnie odstają od pędów.

WYMAGANIA
Picea likiangensis var. balfouriana dobrze sobie radzi na glebach przeciętnych oraz umiarkowanie żyznych i umiarkowanie wilgotnych. Najlepiej sadzić tę odmianę w miejscach słonecznych lub nieznacznie ocienionych.

ZASTOSOWANIE
Świerk ten nadaje się do dużych i średnich ogrodów oraz parków. Można go sadzić pojedynczo lub w kompozycjach z innymi niewielkimi roślinami. Dobrze będzie się prezentował na tle ciemnej zieleni, która dodatkowo podkreśli jego szaroniebieski kolor. To piękny świerk do posadzenia przy domu na choinkę świąteczną. Jest mniejszy i delikatniejszy niż Picea pungens, a przy tym równie srebrzysty i bardzo regularny.

POCHODZENIE/NAZEWNICTWO
Świerk ten w środowisku naturalnym występuje w górach na wysokości od 2900 do 4100 m n.p.m. w południowo-zachodnich Chinach i Bhutanie . Mateczne egzemplarze roślin do szczepień pochodzą z czeskiej szkółki roślin ozdobnych Horak i synowie (Horák a synové, Okrasné školky s.r.o., Bystřice pod Hostýnem). Synonim łaciński: Picea likiangensis var. rubescens.

Picea likiangensis var. balfouriana
Picea likiangensis var. balfouriana

Zbliżenie igieł
Zbliżenie igieł

Świerk likiangeński odmiana Balfoura
Świerk likiangeński odmiana Balfoura

Przykładowy materiał oferowany do sprzedaży
Przykładowy materiał oferowany do sprzedaży

Zobacz na: Świerk

Picea abies Pruhoniceana (Świerk pospolity Pruhoniceana)

Picea abies Pruhoniceana to piękny świerk o średniej sile wzrostu i malowniczo układających się gałęziach. Po 10 latach dorasta do 3 m wysokości i 1,7 m szerokości. Odznacza się idealnym, pionowym wzrostem, a pędy boczne mają bardzo charakterystyczny dla tej odmiany wygląd. Początkowo są wyprostowane i skierowane lekko ku górze. Z wiekiem zaczynają przybierać bardziej łukowaty kształt, opuszczając się pomału do dołu. Na starszych roślinach dolne pędy praktycznie zupełnie spływają wzdłuż pnia ku dołowi, a górne pozostają uniesione. Nadaje to całemu drzewu bardzo charakterystyczny i dość nietypowy wygląd. Igły są nawoskowane, błyszczące, zielone i krótkie.

WYMAGANIA
Świerk pospolity Pruhoniceana dobrze sobie radzi na glebach przeciętnych oraz umiarkowanie żyznych i umiarkowanie wilgotnych. Najlepiej sadzić tę odmianę w miejscach słonecznych lub tylko lekko ocienionych.

ZASTOSOWANIE
Picea abies Pruhoniceana to odmiana o bardzo charakterystycznym i niepowtarzalnym wyglądzie. Doskonale będzie pasować zarówno do małych jak i dużych ogrodów oraz parków. Należy jednak zaznaczyć, że trzeba zaczekać kilka lat, aż nabierze ona właściwego sobie uroku i stanie się prawdziwą ozdobą ogrodu.

POCHODZENIE/NAZEWNICTWO
Odmiana znaleziona w 1931 przez Welza, głównego ogrodnika w Arboretum w Průhonicach, Czechy. Pochodzenie odmiany ustalono na podstawie: Aris G. Auders, Derek P. Spicer “Royal Horticultural Society Encyclopedia of Conifers: A Comprehensive Guide to Cultivars and Species”, London: Royal Horticultural Society, 2012.

Picea abies Pruhoniceana
Picea abies Pruhoniceana

Szyszka
Szyszka

Przykładowy materiał oferowany do sprzedaży
Przykładowy materiał oferowany do sprzedaży

Świerk pospolity Pruhoniceana
Świerk pospolity Pruhoniceana

Zobacz na: Świerk

Hippophae rhamnoides Sluníčko (Rokitnik pospolity Sluníčko)

Hippophae rhamnoides Sluníčko to żeńska odmiana rokitnika. Ma postać małego drzewa lub dużego krzewu, osiągającego ok. 3 m wysokości. Liście są wąskie, długości do 8 cm. Z wierzchu zielone, a od spodu srebrzyste. Kwiaty drobne, barwy cytrynowej pojawiają się wczesną wiosną, na przełomie marca i kwietnia, przed rozwojem liści. Owoce dojrzewają dość wcześnie, bo już w drugiej połowie lipca. Są bardzo aromatyczne, duże, owalne, barwy żółtopomarańczowej i mogą ważyć do 1 g. Odmiana ta owocuje bardzo obficie, a jej owoce w porównaniu z innymi odmianami rokitnika pospolitego są najsłodsze. Owoce rozmieszczone są gęsto wzdłuż pędów. Hippophae rhamnoides Sluníčko jest odmianą żeńską i do dobrego owocowania potrzebuje zapylacza, czyli męskiej odmiany rokitnika. Doskonale nadaje się do tego Hippophae rhamnoides Opylovač. Przy większych nasadzeniach wystarczy posadzić jeden krzew męski na 8-10 krzewów odmiany żeńskiej.

WYMAGANIA
Rokitnik pospolity Sluníčko jest rośliną światłolubną. Ma małe wymagania glebowe. Może rosnąć nawet na glebach suchych i piaszczystych. Jest rośliną w pełni odporną na mrozy. Wytrzymuje temperatury do -45° C.

ZASTOSOWANIE
Hippophae rhamnoides Sluníčko jest krzewem sadzonym przede wszystkim ze względu na zdrowe owoce, ale w okresie dojrzewania odznacza się również niezwykłymi walorami dekoracyjnymi. Całe pędy są pokryte drobnymi owocami w intensywnym, żółtopomarańczowym kolorze. Ich miąższ jest bardzo bogaty w witaminy i mikroelementy i świetnie nadaje się na konfitury, soki, nalewki lub wina. Z nasion pozyskuje się doskonały olej. Odmiana ta może być w ogrodzie nie tylko elementem ozdobnym, ale również źródłem wspaniałych owoców. Odmianę tę można sadzić pojedynczo, w grupie lub w formie żywopłotu. Należy tylko pamiętać, że do owocowania potrzebuje zapylacza, czyli odmiany o męskich kwiatach, takiej jak Hippophae rhamnoides Opylovač.

Hippophae rhamnoides Sluníčko – przykładowy materiał oferowany do sprzedaży
Hippophae rhamnoides Sluníčko – przykładowy materiał oferowany do sprzedaży

Zobacz na: Inne rośliny szczepione

Hippophae rhamnoides Leikora (Rokitnik pospolity Leikora)

Hippophae rhamnoides Leikora to żeńska odmiana rokitnika. Rośnie w formie małego drzewa lub dużego krzewu, osiągającego ok. 3,5 m wysokości. Liście są wąskie, długości do 8 cm. Z wierzchu zielone, a od spodu srebrzyste. Kwiaty drobne, barwy cytrynowej pojawiają się w kwietniu, jeszcze przed rozwinięciem liści. Owoce dojrzewają we wrześniu. Są bardzo aromatyczne, owalne, w intensywnym pomarańczowym kolorze. Odmiana ta owocuje bardzo obficie, a owoce rozmieszczone są gęsto wzdłuż pędów. Hippophae rhamnoides Leikora jest odmianą żeńską i do dobrego owocowania potrzebuje zapylacza, czyli męskiej odmiany rokitnika. Doskonale nadaje się do tego Hippophae rhamnoides Opylovač. Przy większych nasadzeniach wystarczy posadzić jeden krzew męski na 8-10 krzewów odmiany żeńskiej.

WYMAGANIA
Rokitnik pospolity Leikora jest rośliną światłolubną. Ma małe wymagania glebowe. Może rosnąć nawet na glebach suchych i piaszczystych. Jest rośliną w pełni odporną na mrozy. Wytrzymuje temperatury do -45° C.

ZASTOSOWANIE
Hippophae rhamnoides Leikora jest krzewem sadzonym przede wszystkim ze względu na zdrowe owoce, ale w okresie dojrzewania odznacza się również niezwykłymi walorami dekoracyjnymi. Całe pędy są pokryte drobnymi owocami w intensywnym, pomarańczowym kolorze. Są one bardzo bogate w witaminy i mikroelementy i doskonale nadają się na konfitury, soki, nalewki i wina. Odmiana ta może być sadzona w ogrodzie zarówno jako roślina ozdobna, jak i owocowa. W sposób doskonały łączy w sobie piękno i użyteczność. Odmianę tę można sadzić pojedynczo, w grupie lub w formie żywopłotu. Należy tylko pamiętać, że do owocowania potrzebuje zapylacza, czyli odmiany o męskich kwiatach, takiej jak Hippophae rhamnoides Opylovač.


Hippophae rhamnoides Leikora – przykładowy materiał oferowany do sprzedaży

Zobacz na: Inne rośliny szczepione

Hippophae rhamnoides Opylovać (Rokitnik pospolity Opylovać)

Hippophae rhamnoides Opylovać to męska odmiana rokitnika. Dorasta do ok. 3 m wysokości. Może rosnąć w formie małego drzewa lub większego krzewu. Liście ma wąskie, długości 6-8 cm, z wierzchu zielone a od spodu srebrzystoszare. Wczesną wiosną wytwarza niepozorne kwiaty męskie.

WYMAGANIA
Rokitnik pospolity Opylovać jest rośliną światłolubną. Ma małe wymagania glebowe. Może rosnąć nawet na glebach suchych i piaszczystych. Jest rośliną w pełni odporną na mrozy. Wytrzymuje temperatury do -45° C.

ZASTOSOWANIE
Hippophae rhamnoides Opylovać jest odmianą męską rokitnika pospolitego. Sadzi się go jako zapylacz dla odmian żeńskich, takich jak np. Hippophae rhamnoides Sluníčko czy Leikora. Jeden egzemplarz męski wystarcza na zapylenie 8-10 roślin żeńskich. Ponadto doskonale nadaje się na cięte żywopłoty oraz osłony przeciwwiatrowe.

Hippophae rhamnoides Opylovać – przykładowy materiał oferowany do sprzedaży
Hippophae rhamnoides Opylovać – przykładowy materiał oferowany do sprzedaży

Zobacz na: Inne rośliny szczepione

 

Hippophae rhamnoides Leikora – przykładowy materiał oferowany do sprzedaży

Hippophae rhamnoides Opylovać – przykładowy materiał oferowany do sprzedaży

Picea abies Pruhoniceana Picea abies Pruhoniceana - Szyszka Świerk pospolity Pruhoniceana - Przykładowy materiał oferowany do sprzedaży Świerk pospolity Pruhoniceana

Picea likiangensis var. balfouriana Zbliżenie igieł Świerk likiangeński odmiana Balfoura Przykładowy materiał oferowany do sprzedaży

Copyright © 2010-2017 Mykoflor - Gospodarstwo Ogrodnicze. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Kopiowanie zdjęć, opisów i innych treści zawartych na stronie bez zezwolenia
jest zabronione i stanowić będzie naruszenie praw autorskich.